Tako se pisalo 1983.!

2015-0-6-08-o-kanonizacijiTalijanski dnevnik II tempo nedavno je (19. svibnja 1983.) pisao o mogućnosti kanonizacije bi. Augustina Kažotića. Tekst u slobodnom prijevodu glasi:
Među novim kardinalima nedavno imenovanim od pape Ivana Pavla II. nalazi se i Franjo Kuharić, nadbiskup zagrebački, koji je u kolovozu 1973. zajedno s Angelom Criscitom, sadašnjim biskupom Lucere i San Severa, potpisao molbu upućenu Svetom Ocu za kanonizaciju blaženog Augustina Kažotića, nekadašnjeg lucerskog biskupa.

 

Ovaj uvod bio je neophodan da bi se shvatilo kako sadašnji trenutak može biti veoma dobro iskorišten da bi se ponovno istaknula kandidatura za proglašenje svetim blaženog Augustina, ne dakako zbog kampanilističkih ili "izbornih" motiva, nego isključivo zato da bi se podigao na čast oltara svećenik koji se s Kristom i u Kristu ostvario u službi ljudi i Crkve. Već je deset godina od toga da je ovdje bilo bratimljenje između Zagreba i Lucere prigodom 650. obljetnice smrti blaženog Augustina. Tom zgodom nadbiskup zagrebački Franjo Kuharić došao je u naš grad na čelu 150 hrvatskih hodočasnika da bi tu na licu mjesta počastio blaženog Kažotića i posjetio njegov grob u katedralnoj bazilici koja je inače cilj talijanskih i stranih posjetilaca. Na inicijativu mjesne uprave delegacija Lucere, koju je predvodio msgr. Angelo Criscito, i gradonačelnik advokat Vincenzo Scarano, uzvraćajući posjet, došla je 3. kolovoza 1973. u gradić Trogir, mali biser hrvatske obale, gdje je blaženi Augustin rođen i proveo svoje najranije djetinjstvo.

Kao potvrdu tih susreta kardinal Franjo Kuharić, nadbiskup Zagreba, i msgr. Angelo Criscito potpisali su, kao što sam već spomenuo u uvodu, molbu da se proglasi svetim blaženi Augustin, prvi lucerski biskup, čije je štovanje kao blaženoga odobrio 1700. godine papa Inocent XIII. Ako su bili valjani razlozi zbog kojih se je poticala kanonizacija bi. Augustina Kažotića 19. kolovoza 1973., smatramo da u razmaku od deset godina ti razlozi ovog trenutka imaju više čvrstoće i više vjerojatnosti i zbog samog porasta pobožnosti vjernika koja se temelji ne na sjećanju na učinjena djela i držanja kroz ovo više ili manje bliže vrijeme, nego na primjerima i poukama kršćanskog života koje zaborav minulih stoljeća nije okrnjila ili izbrisala iz sjećanja ljudi. Kanonizacija blaženog Augustina mogla bi imati i drugih pozitivnih odjeka za specifično kulturni, povijesni i turistički položaj rodnog Trogira.

M. B., "II tempo" o kanonizaciji Augustina Kažotića, Vjesnik za širenje štovanja i za kanonizaciju "Blaženi Augustin Kažotić", IX (1983.) 1-2, 15.