
Naš ministrant Rafael Schlosser, koji ujedno i svira u župnom dječjem zboru Kažotići, osvojio je prvu nagradu na županijskoj razini 61. hrvatskoga natjecanja učenika i studenata glazbe i plesa u organizaciji Hrvatskoga društva glazbenih i plesnih pedagoga. Rafael je osvojio 96 bodova.
Županijsko natjecanje u disciplinama tambure (bisernica i brač) i mandoline održavalo se u Glazbenoj školi Slavonski Brod od 1. do 3. ožujka. Na natjecanju su sudjelovali učenici i studenti svih dobnih uzrasta (odnosno kategorija) sa svojim mentorima i korepetitorima, kao i članovi prosudbenog povjerenstva, iz čitave Hrvatske.
Rafael Schlosser je učenik 5. razreda Glazbene škole Zlatka Balokovića u Zagrebu. Na slici su, uz njega, njegova nastavnica Svetlana Krajna i korepetitorica Josipa Hudeček.
U travnju slijedi natjecanje na državnoj razini. A Rafael je 2021. godine na državnom natjecanju osvojio prvo mjesto u bisernici.

Miroslav Ćiro Blažević, bivši izbornik Hrvatske nogometne reprezentacije, bio je u društvu s izbornikom Hrvatske nogometne reprezentacije Zlatkom Dalićem gost na korizmenoj tribini kod dominikanaca na Peščenici 17. travnja 2019. A tema tribine je bila "Dati najbolje od sebe".

Fr. Karlo Alan Kevo rođen je u Splitu 17. svibnja 1995. Nakon završetka prirodoslovno-matematičke gimnazije u Splitu, stupio je u dominikanski red. Prve zavjete položio je na blagdan sv. Ruže Limske 23. kolovoza 2015. u Dubrovniku, a svečane zavjete uoči svetkovine Duhova 30. svibnja 2020. godine u Zagrebu. Studij teologije završio je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Za đakona ga je zaredio dubrovački biskup mons. Mate Uzinića 21. rujna 2020. u Dubrovniku. Kao đakon djelovao je u župi Kraljice svete krunice u Zagrebu gdje ga je, na svetkovinu apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla, 29. lipnja 2021. za prezbitera zaredio pomoćni biskup zagrebački mons. Mijo Gorski. Nakon ređenja asigniran je u samostan sv. Marije Milosne u Bolu na Braču, a djelovao je kao župni vikar u Bolu, Murvici i Gornjem Humcu. U rujnu 2022. upisao je doktorski studij iz dogmatske teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Početkom prosinca asigniran je u samostan bl. Augustina Kažotića u Zagrebu, a 8. prosinca imenovan je župnim vikarom u našoj župi.

U sklopu događanja Advent u Bistrici u nedjelju 4. prosinca grupa RiM, koju čine sestre Ružica i Maja Nedić te njihov otac Slavko, priredili su prigodni koncert adventskih i duhovnih skladbi. Uz njih, kao gosti na koncerta nastupili su i zbor "Mladi Ivana Pavla" te naš dječji zbor Kažotići. Kažotići su samostalno izveli dvije adventske pjesme Visom leteć i Nek pada, a zajedno s grupom RiM i skladbu Srce predajem Ti.
Na prijedlog provincijala Hrvatske dominikanske provincije fr. Slavka Sliškovića, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić 29. studenog 2022. imenovao je fr. Nikolu Leopolda Nosu upraviteljem Župe bl. Augustina Kažotića u Zagrebu-Peščenica.
Fr. Nikola Leopold Noso rođen je 29. svibnja 1971. u Petrinji. Završio je Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (1998.) i Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu (2007.). Za svećenika je zaređen u Zagrebu 2007. Nakon svećeničkog ređenja djelovao je kao župni vikar u župi Kraljice svete krunice u Zagrebu do veljače 2011. Od ožujka 2011. do rujna 2012. bio je upravitelj Župe bl. Augustina Kažotića u Zagrebu-Peščenica. Zatim je od rujna 2012. bio učitelj dominikanskih novaka, najprije u samostanu Sv. Dominika u Dubrovniku a potom u samostanu sv. Jeronima u Rijeci (2019.-2020.). Do imenovanja upraviteljem Župe bl. Augustina Kažotića djelovao je u samostanu sv. Jeronima u Rijeci.
Želimo mu dobrodošlicu, i pratimo ga molitvom!
U nedjelju 4. rujna 2022. u dominikanskoj samostanskoj i župnoj crkvi bl. Augustina Kažotića na zagrebačkoj Peščenici proslavili smo 60. obljetnicu svećeništva njemačkoga dominikanca Dietharda Zilsa. Možda pomalo neobično i neuobičajeno. Pater Diethard Zils je na misi propovijedao na hrvatskom jeziku. U propovijedima je vrlo ’angažiran’, ’socijalno osjetljiv’, sklon kritici onoga što u društvu, u politici i mentalitetima nije dobro. A na završetku propovijedi istaknuo je da ono što je jest i što je postao duguje puno i Hrvatima.
Njemački dominikanac Diethard Zils vezao se uz Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, koje desetljećima redovito posjećuje. Još kao student filozofije i teologije naučio je hrvatski jezik, i sva narječja. Piše pjesme i na hrvatskom, i prevodi sa hrvatskoga. Prije 25 godina napisao je: „Otkrio sam laganom brzinom široku dušu ovog podneblja, sve očaje, jade i nade hrvatskog naroda, noseći sve to u svojem srcu. A čega je srce puno, o tom usta kipte. Vrativši se u rodnu Njemačku bio sam u stanju prenijeti sve to na prijatelje, suradnike, čitatelje i slušatelje, tako da je Hrvatska postala bliska onima kojima je prije bila daleka. Mislim da je i to jedan oblik pomirenja – učiniti bliskim i ljubljenim ono što je prije bilo bezimeno i daleko od srca.“
Od 22. do 26. kolovoza 2022. u Parizu, u centru izvrsnosti u kampusu Condorcet, održan je redoviti XV. Međunarodni kongres Međunarodnoga društva srednjovjekovne filozofije (Société internationale de philosophie médiévale, SIEPM).
Prior samostana bl. Augustina Kažotića fr. Anto Gavrić, profesor na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i član SIEPM-a, održao je izlaganje pod naslovom „Radicalisation de l'anthropologie aristotélicienne – l'anthropologie politique de Rémi de Florence“, prikazavši primjer radikalizacije aristotelovske antropologije u političkoj antropologiji poznatoga talijanskog dominikanca Remigija Firentinskog (Remigio dei Girolami, + 1319.), učenika sv. Tome Akvinskog i učitelja Dantea Alighierija.
Glavna tema kongresa bila je „Radikalna misao u srednjem vijeku“, s raspravama, studijama i prilozima o inovacijama, razlikama, promjenama paradigme ili učvršćivanju tradicija u različitim razdobljima i različitim jezičnim kontekstima (latinski, arapski, hebrejski, grčki ili pučki jezici).
Opširnije:Fr. Anto Gavrić na međunarodnom kongresu srednjovjekovne filozofije u Parizu
Za Lourdes smo se odlučili spontano. Sve silne aviokompanije koje ljeti lete do Splita, par sati razmišljanja i imali smo kartu Split-Bordeaux. Let je bio ugodan, oko dva i pol sata. Susret s Bordeauxom blago rečeno: šokantan.
Mi, Hrvati još od komunizma „Zapadnu Europu“ obično doživljavamo kao nešto napredno, bogato, moderno. Barem moja generacija. Ali daleko je to i od bogate i od uređene sredine. Skromno bih primijetila da je zlatno doba „Zapadne Europe“ trajno završilo…
No vratimo se mi na Lourdes. Prebaciti se od Bordeauxa do Lourdesa, više je nego jednostavno. Francuzi imaju TGV. Za dva i pol sata smo bili na cilju.
Fr. Marin Golubović, član samostana bl. Augustina Kažotića, slavio je mladu misu u nedjelju 26. lipnja 2022. u svojoj rodnoj župi sv. Antuna Padovanskog u Našicama. Uz njega su u koncelebraciji bili provincijal Hrvatske dominikanske provincije fr. Slavko Slišković, župnik župe sv. Antuna Padovanskog u Našicama fra Petar Cvekan, braća dominikanci i drugi svećenici. Propovijedao je vlč. Ivan Marković, svećenik Đakovačko-osječke nadbiskupije.
