|
Godina |
2013. |
2014. |
|
Kršteni |
114 |
159 |
|
Prvopričesnici |
84 |
87 |
|
Krizmanici |
108 |
111 |
|
Vjenčani |
30 |
32 |
|
Umrli |
183 |
159 |



Ljubav je ponizna, spremna prihvatiti drugoga u njegovoj nesavršenosti, slabosti i ranjivosti. Ona ozdravlja, obnavlja i mijenja. To je upravo priča božićne noći u betlehemskoj štalici gdje Bog u svojoj nedokučivoj i neiscrpnoj ljubavi prema svijetu postaje čovjekom, nama u svemu jednak osim u grijehu. To je radosna vijest koja nas oslobađa straha pred Bogom i drugim čovjekom. Bog je s nama i među nama. Rađajući se kao dijete i prihvaćajući iskustvo ljudskog života, Bog nas želi podsjetiti na temeljnu istinu našega stvaranja i postojanja: ljepota i vrijednost ljudskog bića i života su neprolazne i zapečaćene za vječnost.
Fr. Marko Bijelić – župnik, predvodio je misu polnoćku u samostanskoj i župnoj crkvi bl. Augustina Kažotića. Uz sudjelovanje mnoštva vjernika misu su suslavili redovnici iz samostanske zajednice. Podsjećajući na događaj koji se dogodio točno prije 100 godina - Božićno primirje na zapadnom frontu u Belgiji, između njemačkih i engleskih vojnika, župnik je u uvodnom dijelu homilije progovorio o Božiću, kada Bog postaje jedan od nas, kao spasonosnom događaju kojim nas Bog želi podsjetiti na našu čovječnost.

U ponedjeljak 22. prosinca u našoj crkvi, dječji zbor Kikići i njihovi gosti: Allegro i Sesvetski klinci, održali su divan - humanitarni koncert, izvodeći uobičajeni repertoar pjesama s božićnim dodatkom. Unatoč hladnoći, pjevače kao i slušatelje ništa nije omelo da uživaju u pjesmi i plesu. Uz voditelje zboraša, Maju i Damogoja, sve je štimalo na najbolji način. O raspjevanoj škvadri najbolje svjedoči odabrani foto album.
Na četvrtu nedjelju došašća, 21. prosinca u velikoj samostanskoj dvorani s početkom u 20.00 sati održan je Božićni koncert učenika Glazbenog učilišta Elly Bašić i gostiju. U 45. minutnom programu, mladi su se glazbenici predstavili s djelima Purcellija, Straussa, Bacha, Mozarta, Schumanna, Zajca, Tijardovića… Također su izveli i nekoliko tradicionalnih hrvatskih i svjetovnih božićnih pjesama. Bilo je lijepo biti dionikom glazbeni večeri "Svim na zemlji mir…".
Bog se obraća čovjeku preko svojeg glasnika (anđela), a tako se obraća i Mariji. Čak ni za Mariju ne kaže da je vidjela anđela, nego da je čula glas Božji preko anđela. Marijin tip postaje svatko tko se otvori Bogu i njegovoj poruci. Božji poziv upućen je svakom čovjeku. U svijetlu Božjega poziva svoj život sagledava i Marija. Zar sam ja dostojan biti ‘bogonoscem’, zar sam dostojan da me Bog osobno posjeti i da mi se nudi? Utjelovljenjem se uklanja suprotstavljanje Boga i čovjeka, zemaljskog i nebeskog.
Opširnije:Evo, začet ćeš i roditi sina (meditacija uz IV. nedjelju došašća)