Treći dan trodnevene priprave za samostansko-župni blagdan
Trećeg dana trodnevne priprave za blagdansku proslavu samostansko-župnog patrona, misno slavlje u crkvi bl. Augustina Kažotića predvodio je p. Tomislav Kraljević, voditelj Hrvatske katoličke misije u Parizu. U prigodnoj propovijedi, p. Tomislav je najprije rekao kako je blaženik imao zanimljiv i dinamičan život, no u isto vrijeme jednostavan, prožet dinamikom događaja koji su se isprepleli u vremenu i prostoru. Augustin nije postao blaženim zbog zanimljive i dinamične karijere. Nije uzdignut na čast oltara u našoj crkvi zbog dobrog vođenja zagrebačke i lućerske biskupije, pa ni zbog otvaranja škola i ubožnica. Proglašen je blaženim zbog vjere u živoga i prisutnog Boga Isusa Krista.
Drugi dan trodnevne priprave za samostansko-župni blagdan
Fr. Matijas Farkaš, prior dominikanskog samostana u Dubrovniku, u ponedjeljak, 1. kolovoza u samostansko-župnoj crkvi predvodio je misno slavlje drugoga dana trodnevne priprave za blagdan bl. Augustina Kažotića. U prigodnoj homiliji, fr. Matijas je rekao kako časteći svece, častimo Boga jer su se oni u potpunosti Njemu predali. To nam potvrđuje bl. Augustin svojim životom koji je dopustio da Krist živi u njemu. On je bio poput proroka koji je ukazivao na nepravdu, a životom potvrđivao da mu je evanđelje u srcu i da je u potpunosti zahvaćen Bogom.
Prvog dana trodnevlja uoči blagdanske proslave blaženog Augustina Kažotića, predvoditelj euharistijskog slavlja p. Marinko Zadro blagoslovio je 31. srpnja nakon mise novi veliki kip istoimenog blaženika. Drveni kip, djelo kipara Kuzme Kovačića postavljen je u središnju nišu samostansko-župne crkve posvećene spomenutom blaženiku. Prije otkrivanja i blagoslova upriličen je prigodni svečani čin. Na njegovu početku prior samostana Zvonko Džankić podsjetio je okupljene vjernike na važan Jubilej koji slavi dominikanski red, 800 godina naviještanja radosne vijesti i neprestanog djelovanja i doprinosa u znanosti i kulturi.
U petak, 29. srpnja tijekom jutarnjih sati, djelatnici ljevaonice umjetnina "Ujević" dovezli su i u središnju nišu samostansko-župne crkve bl. Augustina Kažotića postavili drveni kip spomenutog blaženika, djelo akademskog kipara Kuzme Kovačića. U iščekivanju otkrivanja i blagoslova kipa koje će biti večeras nakon mise u 19 sati, za vas smo odabrali foto prezentaciju unosa i postavljanja drvenog kipa u crkvu.
Na čemu se temelji čovjekov život? Na biti ili imati? Isus u evanđeljima, govoreći o smislu i biti ljudskog života, često upozorava na opasnost bogatstva. Bogataše, koji isključivo žive za imati, oslanjaju se jedino na svoje imanje i posjed, Isus upozorava da smisao života ne ovisi o onom što posjeduju. "Jao vama bogataši, imate svoju utjehu"! U Isusovim očima, bogatstvo, po sebi nije problem, ali ono što je problematično s životom bogataša jesu zamke koje ima postavlja njihovo imanje tj. bogatstvo.
U Toulouseu, gradu na juguzapadu Francuske od 16. do 20. srpnja održan je XII. Međunarodni susret dominikanske mladeži. Predstavnike mladih koji se sastaju pri župno-samostanskim zajednicama Hrvatske dominikanske provincije, činili su članovi dominikanske mladež iz naše župe. Sadržajan prilog pročitajte i pregledajte ovdje.
U subotu, 23. srpnja u crkvu našeg blaženika uneseni su postamenti za kipove Bl. Djevice Marije i bl. Augustina Kažotića. Posebno oblikovane "umjetničke artikle" prema nacrtu arhitekta Nenada Fabijanića od kamena 'bianco thassosa' izradila je firma KAMENLUX.
Čini se da i Gospodinu smeta velika vika, galama, nered i graja. To je poziv da se povučemo u područje tišine i mira, da tražimo prostore izvan sebe i unutar nas gdje prebiva spokoj. Riječ je o tome da osluhnemo nešto što dosad nismo imali prigodu čuti, a možda je to upravo ono što smo dubinski htjeli čuti, ono što odgovara našim najvažnijim potrebama.
Svakome od nas Bog daje zasebne sposobnosti. On nas poziva da razvijamo te darove za naše osobno sazrijevanje i na korist drugih ljudi. Zbog toga molimo da nam ta milost pomogne potpuno odgovoriti na naše poslanje te otkriti puninu života. Onaj tko se bude okrenuo Gospodinu upoznat će radost života u svim oblicima. Ono što je važno jest život u Božjoj prisutnosti kojega smo spremni svakoga trenutka udomiti u svom unutarnjem svetištu, u nutarnjem prebivalištu. Prema tome svaki čovjek bi trebao razviti darove koje je primio i to je smisao onoga što smo danas u Lukinom evanđelju čuli.
Opširnije:Vrlo je opasno naglašavati samo teoriju ili samo praksu
Od 16. do 21. srpnja 2016. godine u Toulousu (Francuska), održava se Međunarodni susret dominikanskih pokreta mladih (dominikanske mladeži). Na tom susretu sudjeluju i predstavnici DOME (dominikanske mladeži) iz župe bl. Augustina Kažotića s p. Markom Bijelićem, župnikom i duhovnim voditeljem DOME.